  • PWR163S-25-R500FE
PWR163S-25-R500FE
advertisement
Manufacturer No:
PWR163S-25-R500FE
HK JDW NO:
103-PWR163S-25-R500FE
Datasheet:
PWR163S-25-R500FE
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PWR163 Series, Thick Film, 500mOhm, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1727
Step5Bar-code shipping tag
PWR163S-25-R500FE
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    GULL WING
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.320Lx0.324W 8.13mmx8.22mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power Rating
    25W
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Height
    2.794mm
  • Height Seated (Max)
    0.125 3.17mm