  • PV37W100C01B00
PV37W100C01B00
advertisement
Manufacturer No:
PV37W100C01B00
HK JDW NO:
103-PV37W100C01B00
Package:
Datasheet:
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 10ohms 6mm Square 12turns
Step5Bar-code shipping tag
PV37W100C01B00
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    2012
  • Series
    PV37
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.252 x 0.157 Face x 0.264 H 6.40mmx4.00mmx6.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Packing Method
    TUBE
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    PV37W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    85°C