  • PVG3G502C01R00
PVG3G502C01R00
advertisement
Manufacturer No:
PVG3G502C01R00
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PVG3G502C01R00
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PVG3G502C01R00
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    5kOhms
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Base Part Number
    PVG3G
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Height
    2.0066mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    PVG3
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.142 x 0.134 Face x 0.079 H 3.60mmx3.40mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%