  • PTVS60VP1UTP,115
PTVS60VP1UTP,115
advertisement
Manufacturer No:
PTVS60VP1UTP,115
HK JDW NO:
554-PTVS60VP1UTP,115
Package:
SOD-128
Datasheet:
PTVS60VP1UTP,115
Description:
TVS DIODE 60V 96.8V CFP5
Step5Bar-code shipping tag
PTVS60VP1UTP,115
  • Package / Case
    SOD-128
  • Operating Temperature
    -55°C~185°C TA
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Base Part Number
    PTVS60V
    1
  • Polarity
    Bidirectional, Unidirectional
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    96.8V
  • Clamping Voltage
    96.8V
  • Peak Pulse Current
    6.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    60V
  • Max Surge Current
    6.2A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    66.7V
  • Reverse Breakdown Voltage
    66.7V
  • Number of Unidirectional Channels
  • Height
    1.1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    2.7mm