  • PTVS26VZ1USKYL
PTVS26VZ1USKYL
advertisement
Manufacturer No:
PTVS26VZ1USKYL
HK JDW NO:
554-PTVS26VZ1USKYL
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PTVS26VZ1USKYL
Description:
TVS DIODE 26V 46V DSN1608-2
Step5Bar-code shipping tag
PTVS26VZ1USKYL
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • JESD-30 Code
    R-PBCC-N2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    28.9V
  • Power - Peak Pulse
    200W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4.5A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    46V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    26V Max
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    26V
  • Capacitance @ Frequency
    215pF @ 1MHz