  • PTKM10-180SM
PTKM10-180SM
advertisement
Manufacturer No:
PTKM10-180SM
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-PTKM10-180SM
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PTKM10-180SM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PTKM10-180SM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PTKM-SM
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.340Lx0.340W 8.64mmx8.64mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    8.64mm
  • Current Rating
    1.6A
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    100mOhm Max
  • Max DC Current
    1.6A
  • Frequency - Self Resonant
    35MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    430mA
  • Case/Size Code
    3434
  • Height
    7.62mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm