  • PTFL04BF222Q2N34B0
PTFL04BF222Q2N34B0
advertisement
Manufacturer No:
PTFL04BF222Q2N34B0
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PTFL04BF222Q2N34B0
Package:
Disc, 5.0mm Dia x 4.0mm W
Purchasing and Inquiry
PTFL04BF222Q2N34B0 Overview
PTC thermistors are packaged as Disc, 5.0mm Dia x 4.0mm W units to prevent damage. To provide safety, these PTC thermistors are packaged in the Bulk. PTC thermistors have terminations of 2. This thermistor has a total of 2 pins. When the PTC thermistors operate, they supply 16V. When this thermistor is functioning, it can provide 16V. PTC thermistors have been designed for a current of 100mA. The maximum voltage supplied by this thermistor should be 16V for reliable performance.
PTFL04BF222Q2N34B0 Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: Disc, 5.0mm Dia x 4.0mm W
Mount: Through Hole
Resistance @ 25°C: 2.2kOhm
Terminal Shape: WIRE
2 Pins
Series: Posistor?
Operating Temperature: -10°C~40°C
PTFL04BF222Q2N34B0 Applications
There are a lot of Murata Electronics PTFL04BF222Q2N34B0 PTC Thermistors applications.
  • Power Supply Thermal Shutdown
  • Personal Computers
  • Household appliances
  • Hard Disk Drives and Other PC Peripherals
  • Battery Management
  • Power Supply Modules
  • Industrial electronics, motor drives, and lighting drivers
  • Telecom
  • Temperature Regulators
  • General Purpose Temperature Monitoring
Step5Bar-code shipping tag
PTFL04BF222Q2N34B0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc, 5.0mm Dia x 4.0mm W
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -10°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Posistor®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    330Ohm
  • HTS Code
  • Depth
    4mm
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Current Rating
    100mA
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Length
    25mm
  • Operating Supply Voltage
    16V
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    16V
  • Max Supply Voltage
    16V
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance @ 25°C
    2.2kOhm
  • Width
    5mm