  • PRF18BD471QB5RB
PRF18BD471QB5RB
advertisement
Manufacturer No:
PRF18BD471QB5RB
HK JDW NO:
535-PRF18BD471QB5RB
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PRF18BD471QB5RB
Purchasing and Inquiry
PRF18BD471QB5RB Overview
0603 (1608 Metric) packages are used for PTC thermistors to prevent the devices from being damaged. These PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety protection. The terminations of the PTC thermistor are 2. On this thermistor, there are 2 pins. When it works, this thermistor will provide a voltage of 32V. These PTC thermistors are designed to operate at 100μA current. In the DC circuit, the voltage supplied by this thermistor should not exceed 32V.
PRF18BD471QB5RB Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mount: PCB, Surface Mount
Resistance @ 25°C: 470Ohm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: POSISTOR? PRF18/21
Operating Temperature: -20°C~120°C
Tolerance: 50%
PRF18BD471QB5RB Applications
There are a lot of Murata Electronics PRF18BD471QB5RB PTC Thermistors applications.
  • System Thermal Management
  • Entertainment Systems
  • Display backlights
  • Digital signage
  • Smart batteries
  • Temperature Regulators
  • Temperature Measurement/Instrumentation
  • Various motor driving circuits
  • Battery Management
  • Temperature compensation and sensing in Air-flow sensor
Step5Bar-code shipping tag
PRF18BD471QB5RB
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -20°C~120°C
  • Series
    POSISTOR® PRF18/21
  • Tolerance
    50%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    470Ohm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Depth
    800μm
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Current Rating
    100μA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Voltage
    32V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±50%
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Max Supply Voltage (DC)
    32V
  • Resistance @ 25°C
    470Ohm
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm