  • PT7C43390WEX
PT7C43390WEX
advertisement
Manufacturer No:
PT7C43390WEX
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PT7C43390WEX
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PT7C43390WEX
Description:
8 Terminations3V PT7C43390 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryAlarm, Leap Year, Square Wave Output
Purchasing and Inquiry
PT7C43390WEX Overview
In package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), real time clocks can be found.The package is in the form of Tape & Reel (TR).The supply voltage of this electrical RTC is 1.3V~5.5V.Electrical real time clocks of type Clock/Calendar correspond to this real time clock.Surface Mount is the way this real time clock (RTC) is mounted.Electronic time clocks should be -40°C~85°C degrees Celsius during operation.When a command are executed, electronic time clocks are possible to maintain Alarm, Leap Year, Square Wave Output in order to maintain the current state.When transmission lines are terminated with a zero, their characteristic impedance is that of the terminating RTC module.RTC real time clocks like this have a 3V supply voltage.PT7C43390 are the family name of RTCs .It falls under the subcategory of Timer or RTC.The RTC module is mounted with mounting type Surface Mount.A total of 3/5V power supplies are required to operate it.8 pins are attached to it.In this system, there are 1 timers, which are real time clocks that output a signal at a preset time after an input signal is received.
PT7C43390WEX Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 terminations
3/5V power supplies
PT7C43390WEX Applications
There are a lot of Diodes Incorporated PT7C43390WEX Real Time Clocks applications.
  • Digital Recording
  • Industrial
  • Network powered devices
  • Telecommunications
  • Portable Instruments
  • Switcher
  • High duration timers
  • Routers
  • Battery backed up systems
  • Server
Step5Bar-code shipping tag
PT7C43390WEX
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Square Wave Output
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Clock/Calendar
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Base Part Number
    PT7C43390
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    0.65μA~0.7μA @ 3V~5V
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    NO
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm