  • ISL12028IV27Z-T
ISL12028IV27Z-T
advertisement
Manufacturer No:
ISL12028IV27Z-T
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ISL12028IV27Z-T
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
ISL12028IV27Z-T
Description:
Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
ISL12028IV27Z-T Overview
A package named 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains real time clocks.As you can see, time clock is packaged as if time clock were in the form of Tape & Reel (TR).This electrical RTC has a supply voltage of 2.7V~5.5V.The electrical real time clock belongs to the type Clock/Calendar.A part of this electronic RTC module is mounted in the way of Surface Mount.Maintaining a constant temperature of -40°C~85°C is essential for safe operation.Electronic time clocks are possible to make sure that Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer are maintained when operating.As far as the supply voltage for this electrical digital time clock is concerned, it is 1.8V~5.5V.
ISL12028IV27Z-T Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
ISL12028IV27Z-T Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ISL12028IV27Z-T Real Time Clocks applications.
  • Utility Meter
  • Automotive
  • Thermostat
  • Network Appliance
  • POS Terminal
  • Medical Devices
  • Battery powered products
  • Data loggers
  • Medical Devices
  • Low standby power applications
Step5Bar-code shipping tag
ISL12028IV27Z-T
    Select All
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    14-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5.5V