  • PT25R-900
PT25R-900
advertisement
Manufacturer No:
PT25R-900
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-PT25R-900
Package:
Radial, Vertical (Open)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PT25R-900
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical (Open)
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PTR
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.900Diax0.400W 22.86mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±15%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    10.16mm
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    7A
  • Lead Length
    12.7mm
  • Lead Spacing
    7.62mm
  • Lead Diameter
    1.02 mm
  • Inductance
    25μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    20mOhm Max
  • Max DC Current
    7A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz