  • PT2512FK-7W0R442L
PT2512FK-7W0R442L
advertisement
Manufacturer No:
PT2512FK-7W0R442L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-PT2512FK-7W0R442L
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
PT2512FK-7W0R442L
Description:
FIXED RESISTOR PT Series, Thick Film, 442mOhm, ±1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PT2512FK-7W0R442L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PT
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.126W 6.35mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±75ppm/°C
  • Resistance
    442mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm