  • PSA39-21EWA
PSA39-21EWA
advertisement
Manufacturer No:
PSA39-21EWA
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-PSA39-21EWA
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
PSA39-21EWA
Description:
DISPLAY 627NM RED ALPHANUM 0.39"
Step5Bar-code shipping tag
PSA39-21EWA
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.820 Hx0.390W x 0.380 D 20.83mmx9.91mmx9.65mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Red
  • Number of Functions
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Forward Current
    20mA
  • Luminous Intensity
    3.7 mcd
  • Millicandela Rating
    3.7mcd
  • Wavelength - Peak
    627nm
  • Power Consumption
    75mW
  • Display Type
    14-Segment, Alphanumeric
  • Number of Characters
    1
  • Digit/Alpha Size
    0.39 10.00mm
  • Common Pin
    Common Anode
  • Height
    20.828mm