  • PRMAC-18Y
PRMAC-18Y
advertisement
Manufacturer No:
PRMAC-18Y
HK JDW NO:
790-PRMAC-18Y
Package:
TO-5
Datasheet:
PRMAC-18Y
Description:
High Frequency / RF Relays 18V Micro Min Relay 2 Form C (DPDT) 2 CO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PRMAC-18Y
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PRMAC-18Y.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Depth
    10.29mm
  • Physical Dimension
    9.39mm x 7.11mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Sealing
    HERMETICALLY SEALED
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Current Rating
    1A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Contact Current Rating
    1A
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Coil Resistance
    880Ohm
  • Operate Time
    2 ms
  • Coil Voltage
    18V
  • Coil Current
    20.45mA
  • Release Time
    1.5 ms
  • Power Consumption
    368mW
  • Coil Power
    368mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    18V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
    8
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Relay Form
    2 FORM C
  • Length
    9.398mm
  • Body Height
    7.11mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-5
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C