  • PRF18BD471RB5RB
PRF18BD471RB5RB
advertisement
Manufacturer No:
PRF18BD471RB5RB
HK JDW NO:
535-PRF18BD471RB5RB
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PRF18BD471RB5RB
Purchasing and Inquiry
PRF18BD471RB5RB Overview
The PTC thermistors are put into 0603 (1608 Metric) packages to protect the devices from damage. The PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety purposes. These thermistors have 2 pins. ldeally, the voltage supplied by this thermistor should not exceed 32V.
PRF18BD471RB5RB Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 470Ohm
2 Pins
Series: POSISTOR? PRF18/21
Operating Temperature: -20°C~120°C
Tolerance: 50%
PRF18BD471RB5RB Applications
There are a lot of Murata Electronics PRF18BD471RB5RB PTC Thermistors applications.
  • DC/DC converters
  • Printers
  • Dimmers
  • Office Electronics
  • Portable Medical Instruments
  • Temperature compensation and sensing in Air-flow sensor
  • Electronic ballasts
  • Entertainment Systems
  • Thermal protection of winding in electric motors
  • Digital signage
Step5Bar-code shipping tag
PRF18BD471RB5RB
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -20°C~120°C
  • Series
    POSISTOR® PRF18/21
  • Tolerance
    50%
  • Pbfree Code
    yes
  • Resistance
    470Ohm
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Resistance Tolerance
    ±50%
  • Max Supply Voltage (DC)
    32V
  • Resistance @ 25°C
    470Ohm
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm