  • PRF15BF102RB6RC
PRF15BF102RB6RC
advertisement
Manufacturer No:
PRF15BF102RB6RC
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PRF15BF102RB6RC
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
PRF15BF102RB6RC
Purchasing and Inquiry
PRF15BF102RB6RC Overview
PTC thermistors are packaged as 0402 (1005 Metric) units to prevent damage. To provide safety, these PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR). This thermistor has a total of 2 pins. In theory, this thermistor can deliver 32V when it is in operation.
PRF15BF102RB6RC Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0402 (1005 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 1kOhm
2 Pins
Series: Posistor?
Operating Temperature: -40°C~160°C
Tolerance: 5%
PRF15BF102RB6RC Applications
There are a lot of Murata Electronics PRF15BF102RB6RC PTC Thermistors applications.
  • Industrial electronics, motor drives, and lighting drivers
  • Solid state drives
  • Temperature compensation and sensing in Motor drives
  • Power Supply Thermal Shutdown
  • Smart batteries
  • Portable Medical Instruments
  • Automotive
  • GPS Equipment
  • Temperature-Controlled Fans
  • Temperature Measurement/Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
PRF15BF102RB6RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~160°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Posistor®
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    1kOhm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Voltage
    32V
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance @ 25°C
    1kOhm
  • Height
    500μm
  • Length
    1mm