  • PRF15BB471QB1RC
PRF15BB471QB1RC
advertisement
Manufacturer No:
PRF15BB471QB1RC
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-PRF15BB471QB1RC
Package:
0402
Datasheet:
PRF15BB471QB1RC
Purchasing and Inquiry
PRF15BB471QB1RC Overview
Keeping PTC thermistors in 0402 packages prevents them from being damaged. In order to operate the PTC thermistors correctly, the minimum operating temperature should be set to -20°C. This thermistor must not operate above 130°C in order for it to work. 2 is the termination of the PTC thermistor. In this thermistor, there are 2 pins.
PRF15BB471QB1RC Features
Package / Case: 0402
Mount: Surface Mount
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Tolerance: 50%
PRF15BB471QB1RC Applications
There are a lot of Murata Electronics PRF15BB471QB1RC PTC Thermistors applications.
  • Data Communication Equipment
  • Temperature Measurement/Instrumentation
  • Temperature compensation and sensing in Air-flow sensor
  • Computers
  • Circuits for ETC equipment
  • Hard Disk Drives and Other PC Peripherals
  • Industrial
  • Disk Drives
  • Thermal protection of winding in electric motors
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
PRF15BB471QB1RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    50%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    470Ohm
  • Max Operating Temperature
    130°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C