  • PQM1-S12-S5-M-TR
PQM1-S12-S5-M-TR
advertisement
Manufacturer No:
PQM1-S12-S5-M-TR
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-PQM1-S12-S5-M-TR
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PQM1-S12-S5-M-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Feature
    SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    6
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    60
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-G6
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    73 %
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    200mA
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    DC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Min Input Voltage
    11.4V
  • Max Input Voltage
    12.6V
  • Total Power Output-Max
    1W
  • Height
    7.366mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    8.382mm