  • PQ20VZ1UJ00H
PQ20VZ1UJ00H
advertisement
Manufacturer No:
PQ20VZ1UJ00H
Manufacturer:
Sharp
HK JDW NO:
12559-PQ20VZ1UJ00H
Package:
SC
Datasheet:
Description:
Adjustable PMIC SC
Quantity:
In Stock : 12056
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PQ20VZ1UJ00H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC
  • JESD-609 Code
    e2
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    TIN COPPER
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    1A
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    7mA
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Output
    20V
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Current - Input Bias
    4mA
  • Max Input Voltage
    24V
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Voltage Reference
    1.275V
  • Height Seated (Max)
    3.05mm
  • Width
    5.5mm