  • PQ12SZ51
PQ12SZ51
advertisement
Manufacturer No:
PQ12SZ51
Manufacturer:
Sharp
HK JDW NO:
12559-PQ12SZ51
Package:
SC
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm PMIC SC
Quantity:
In Stock : 11332
Step5Bar-code shipping tag
PQ12SZ51
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PQ12SZ51 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    80°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Power Dissipation
    8W
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    2.5 %
  • Voltage - Output
    12V
  • Output Voltage 1
    12V
  • Max Input Voltage
    24V
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Width
    5.5mm