  • PMH1206-900
PMH1206-900
advertisement
Manufacturer No:
PMH1206-900
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PMH1206-900
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
PMH1206-900
Description:
EMI Filter Beads, Chokes & Arrays 90 ohms 25%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PMH1206-900
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    PMH
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Filters
  • Shielding
    Unshielded
  • Construction
    Multilayer Chip
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    100MHz
  • Base Part Number
    PMH1206
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    90Ohm
  • Max DC Current
    3A
  • Rated Current
    1A
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    100mOhm
  • Current Rating (Max)
    1A
  • Impedance @ Frequency
    90Ohm @ 100MHz
  • Height
    1.0922mm
  • Length
    3.2mm