  • PM63S-120M
PM63S-120M
advertisement
Manufacturer No:
PM63S-120M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM63S-120M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM63S-120M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM63S-120M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM63S
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.244Lx0.220W 6.20mmx5.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    740mA
  • Inductance
    12μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    140mOhm Max
  • Max DC Current
    740mA
  • Frequency - Self Resonant
    32MHz
  • Height Seated (Max)
    0.130 3.30mm