  • PM528S-120-RC
PM528S-120-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM528S-120-RC
HK JDW NO:
103-PM528S-120-RC
Datasheet:
PM528S-120-RC
Description:
Ind Power Shielded Bobbin Core 12uH 30% 100KHz 11Q-Factor Ferrite 1.46A T/R
Step5Bar-code shipping tag
PM528S-120-RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2007
  • Series
    PM528S
  • Size / Dimension
    0.228Lx0.228W 5.80mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    5.7mm
  • Current Rating
    1.4A
  • Inductance
    12μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    80mOhm Max
  • Max DC Current
    1.2A
  • Frequency - Self Resonant
    28MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    11 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    11
  • Current - Saturation
    1.2A
  • Case/Size Code
    2323
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm