  • PM4HF8-S-AC120V
PM4HF8-S-AC120V
advertisement
Manufacturer No:
PM4HF8-S-AC120V
HK JDW NO:
590-PM4HF8-S-AC120V
Package:
Datasheet:
PM4HF8-S-AC120V
Description:
Electromechanical Relay DPDT 3A 100V to 120VAC Flush Mount/Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
PM4HF8-S-AC120V
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Flush, Socket, Surface Mount
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2006
  • Series
    PM4H-F
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Connector
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Voltage - Supply
    100V~120VAC
  • Depth
    48mm
  • Termination Style
    Plug In, 8 Pin (Octal)
  • Function
    Off-Delay
  • Number of Contacts
    2
  • Operating Supply Voltage
    120V
  • Circuit
    DPDT (2 Form C)
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    3A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Relay Type
    Mechanical Relay
  • Contact Rating @ Voltage
    3A @ 250VAC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Delay Time
    0.04 Sec ~ 10 Sec
  • Timing Adjustment Method
    Hand Dial
  • Timing Initiate Method
    Input Voltage
  • Length
    48mm
  • Width
    72.5mm