  • PM43-120M
PM43-120M
advertisement
Manufacturer No:
PM43-120M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM43-120M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM43-120M
Step5Bar-code shipping tag
PM43-120M
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Weight
    26.988746mg
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM43
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Bobbin Core
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    970mA
  • Inductance
    12μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    210mOhm
  • Max DC Current
    1.05A
  • Frequency - Self Resonant
    32MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    1816
  • Diameter
    4.5mm
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm