  • PM428S-1R2-RC
PM428S-1R2-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM428S-1R2-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM428S-1R2-RC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM428S-1R2-RC
Description:
Ind Power Shielded Bobbin Core 1.2uH 30% 100KHz 9.34Q-Factor Ferrite 3.1A T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM428S-1R2-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    PM428S
  • Size / Dimension
    0.189Lx0.189W 4.80mmx4.80mm
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed, 7 Inch
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    5mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    3.1A
  • Inductance
    1.2μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    20mOhm Max
  • Max DC Current
    3.1A
  • Frequency - Self Resonant
    176MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    9.34 @ 7.96MHz
  • Current - Saturation
    2.56A
  • Case/Size Code
    1919
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm