  • PM3604-68
PM3604-68
advertisement
Manufacturer No:
PM3604-68
Manufacturer:
Bourns, Inc.
HK JDW NO:
103-PM3604-68
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM3604-68
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    NO LEAD
  • Number of Pins
    4
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    2
  • Inductance
    68 μH
  • Max DC Current
    1.19A
  • Inductor Application
    COMMON MODE CHOKE
  • Terminal Placement
    ON CIRCLE
  • Inductor Type
    COMMON MODE CHOKE
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    140mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    68 µH
  • Special Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Inductance - Parallel
    68 μH
  • Inductance - Series
    272 μH
  • Height
    6.73mm
  • Length
    13.97mm
  • Width
    11.48mm