  • PM3316-221M
PM3316-221M
advertisement
Manufacturer No:
PM3316-221M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM3316-221M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PM3316-221M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM3316-221M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    PM3316
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Bobbin Core
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    800mA
  • Inductance
    220μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    610mOhm
  • Max DC Current
    700mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    5137
  • Self Resonant Frequency
    5MHz
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.209 5.30mm