  • PM127SH-471M-RC
PM127SH-471M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM127SH-471M-RC
HK JDW NO:
103-PM127SH-471M-RC
Datasheet:
PM127SH-471M-RC
Description:
Ind Power Shielded Bobbin Core 470uH 20% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 900mA T/R
Step5Bar-code shipping tag
PM127SH-471M-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
  • Current Rating
    900mA
  • Inductance
    470μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    880mOhm Max
  • Max DC Current
    900mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.2MHz
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Current - Saturation
    1.2A
  • Case/Size Code
    4949
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm