  • PM1008S-221M-RC
PM1008S-221M-RC
advertisement
Manufacturer No:
PM1008S-221M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM1008S-221M-RC
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
PM1008S-221M-RC
Description:
FIXED IND 220UH 210MA 10 OHM SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM1008S-221M-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM1008S
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.150W 3.81mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    220μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    10Ohm Max
  • Max DC Current
    210mA
  • Frequency - Self Resonant
    4.5MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    55 @ 1MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    55
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Q Factor
    55
  • Case/Size Code
    1515
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 1 MHZ
  • Height
    2.74mm
  • Height Seated (Max)
    0.108 2.74mm