  • PM0805-47NM
PM0805-47NM
advertisement
Manufacturer No:
PM0805-47NM
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PM0805-47NM
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PM0805-47NM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PM0805-47NM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Weight
    5.499807mg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PM0805
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.083Lx0.059W 2.10mmx1.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    500mA
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    47nH
  • Test Frequency
    200MHz
  • DC Resistance (DCR)
    310mOhm Max
  • Max DC Current
    500mA
  • Frequency - Self Resonant
    1.65GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    60 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Q Factor
    60
  • Case/Size Code
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 500 MHZ
  • Height
    1.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm