  • PL56-20-130B
PL56-20-130B
advertisement
Manufacturer No:
PL56-20-130B
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-PL56-20-130B
Package:
Datasheet:
PL56-20-130B
Description:
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PL56-20-130B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    771g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    PL56-xx-130B
  • Size / Dimension
    76.20mm Lx64.00mm W
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    56W
  • Max Power Dissipation
    56W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Isolation
    3500Vrms
  • Max Output Current
    2.8A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 5.6A Series 2.8A
  • Power - Max
    56VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 10V Series 20V
  • Height
    46.1mm
  • Height Seated (Max)
    48.50mm