  • PIC32MZ2048ECH144T-I/PH
PIC32MZ2048ECH144T-I/PH
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MZ2048ECH144T-I/PH
HK JDW NO:
536-PIC32MZ2048ECH144T-I/PH
Package:
144-TQFP
Description:
2MB 2M x 8 FLASH MIPS32® microAptiv™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MZ Series PIC32MZ2048EC 144 Pin 200MHz 3.3V 144-TQFP
Quantity:
In Stock : 4595
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MZ2048ECH144T-I/PH
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    144-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    1.319103g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    PIC® 32MZ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Frequency
    200MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC32MZ2048EC
  • Operating Supply Voltage
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    2MB
  • Number of I/O
    120
  • RAM Size
    512K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • Core Processor
    MIPS32® microAptiv™
  • Program Memory Size
    2MB 2M x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
  • Data Converter
    A/D 48x10b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    9
  • ROM (words)
    524288
  • Core Architecture
    PIC
  • On Chip Program ROM Width
    32
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    48
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    16mm