  • PIC32MX695F512LT-80I/PF
PIC32MX695F512LT-80I/PF
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MX695F512LT-80I/PF
HK JDW NO:
536-PIC32MX695F512LT-80I/PF
Package:
100-TQFP
Description:
512KB 512K x 8 FLASH MIPS32® M4K™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MX Series PIC32MX695F512L 100 Pin 80MHz 3.3V 100-TQFP
Quantity:
In Stock : 3711
Purchasing and Inquiry
PIC32MX695F512LT-80I/PF Overview
The package has a 100-TQFP shape. This Microcontroller has 85 I/Os. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. The MCU is based on the 32-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. The temperature range that this Microcontroller operates at is -40°C~85°C TA. PIC® 32MX-series components are electrical components. There is 512KB 512K x 8 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. A MIPS32® M4K™ Core processor is used to power the device. This device belongs to the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 100 terminations on the IC chip, which means there are 100 terminations on the integrated circuit chip. Microcontroller comes with 32 bit size. A 3.3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. This MCU is implemented with 512kB memory. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC32MX695F512L. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 80MHz and it is able to operate at a high frequency. Using YES PWM channels, the device works. It is possible to access the 100 pins on the chip. It is equipped with 5 timers and counters. The pin count is 100. Devices based on the PIC series of CPUs are embedded in the device. In addition, it comes with a PIC core architecture. 6 UART channels are available on it.
PIC32MX695F512LT-80I/PF Features
100-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC32MX695F512LT-80I/PF Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC32MX695F512LT-80I/PF Microcontroller applications.
  • X-ray
  • Measuring revolving objects
  • Digital cameras
  • Current meter
  • DCS control intelligent sensor
  • Hearing aids
  • Keyboards
  • Heater/Fan
  • Teletext terminals
  • Broadband technology
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MX695F512LT-80I/PF
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC32MX695F512L
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    85
  • RAM Size
    128K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    MIPS32® M4K™
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Supply Current-Max
    98mA
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    PIC
  • CPU Family
    PIC
  • Number of UART Channels
    6
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    14mm