  • PIC32MM0128GPM036-E/M2
PIC32MM0128GPM036-E/M2
advertisement
Manufacturer No:
PIC32MM0128GPM036-E/M2
HK JDW NO:
536-PIC32MM0128GPM036-E/M2
Package:
36-VFQFN Exposed Pad
Description:
128KB 128K x 8 FLASH MIPS32® microAptiv™ 32-Bit Microcontroller PIC® 32MM Series 3.3V 36-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 4783
Step5Bar-code shipping tag
PIC32MM0128GPM036-E/M2
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    36-VFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Series
    PIC® 32MM
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    36
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N36
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of I/O
    27
  • Speed
    25MHz
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    48MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 15x10/12b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Length
    6mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    6mm