  • PIC24FJ64GB202-I/SS
PIC24FJ64GB202-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ64GB202-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC24FJ64GB202-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
64KB 64K x 8 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ64GB202 28 Pin 3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ64GB202-I/SS Overview
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)-packages are available. The board has 20 I/Os. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. The MCU is based on the 16-Bit core. There is a FLASH type of memory for its program. -40°C~85°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. PIC® XLP™ 24F-series components are electrical components. Its program memory size is 64KB 64K x 8. There's a PIC Core Processor inside. This Microcontroller belongs to the MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral ICs type. There are 28 terminations on the IC chip. You get a 16-bit size. The MCU chip's supply output is 3V volts. DMA channels number YES. The base part number PIC24FJ64GB202 provides alternatives. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. Chips have 28 pins. It's got a 32MHz clock. An integrated circuit with 5 bits has a total of 5 bits.
PIC24FJ64GB202-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
PIC24FJ64GB202-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ64GB202-I/SS Microcontroller applications.
  • Television
  • Leakage current tester
  • Dishwashers
  • Washing machine
  • Fire detection & safety devices
  • Security systems
  • Automatic staplers
  • DDC control
  • DCS control intelligent sensor
  • DVD\DV\MP3 players
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ64GB202-I/SS
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24FJ64GB202
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of I/O
    20
  • Speed
    32MHz
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    7.6mA
  • Data Converter
    A/D 9x10b/12b
  • DAC Channels
  • On Chip Program ROM Width
    24
  • RAM (words)
    4096
  • Number of Timers
    5
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Number of DMA Channels
    6
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    5.3mm