  • PIC24FJ64GB202-E/MM
PIC24FJ64GB202-E/MM
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ64GB202-E/MM
HK JDW NO:
536-PIC24FJ64GB202-E/MM
Package:
28-VQFN Exposed Pad
Description:
64KB 64K x 8 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ64GB202 32MHz 3.3V 28-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ64GB202-E/MM Overview
A 28-VQFN Exposed Pad package is included. This Microcontroller has 20 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 16-Bit core. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The PIC® XLP™ 24F series includes this electrical component. Having a size of 64KB 64K x 8, Microcontroller has a program memory of X bytes. PIC Core processors are used in MCU. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. During the manufacture of the IC chip, there is a number 28 of terminations. A 16-bit operation is performed by this part. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. With YES DMA channels, Microcontroller chip can handle large data transfers. 64kB memory size belongs to the part. It is possible to find alternatives to the base part number PIC24FJ64GB202 by using the part number search tool. At a frequency of 32MHz, Microcontroller can operate efficiently. Using YES PWM channels, the device works.
PIC24FJ64GB202-E/MM Features
28-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
PIC24FJ64GB202-E/MM Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ64GB202-E/MM Microcontroller applications.
  • Playstation
  • Radio
  • Microwave ovens
  • Mice
  • Equipment control
  • Smoke alarms
  • Automatic control
  • Digital cameras
  • Fire alarms
  • Copiers
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ64GB202-E/MM
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    28-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ64GB202
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    20
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    AES, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 9x10b/12b
  • DAC Channels
    NO
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    TS 16949
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm