  • PIC24FJ256GA606T-I/PT
PIC24FJ256GA606T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ256GA606T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC24FJ256GA606T-I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
256KB 85.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ256GA606 32MHz 3.3V 64-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ256GA606T-I/PT Overview
Packaged in a 64-TQFP format, this MCU is available in a compact size. This Microcontroller has 53 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. This Microcontroller is based on the 16-Bit core. There is a memory type of FLASH in its program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. The PIC® 24F series is comprised of this electrical component. Having a size of 256KB 85.5K x 24, Microcontroller has a program memory of X bytes. Powered by a PIC Core processor. This is a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. Microcontroller is known that the chip has 64 terminations in total. In addition, MCU chip comes with a 16-bit size. A 3.3V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has YES DMA channels. The part has a memory size of 256kB. The base part number PIC24FJ256GA606 can be used to find alternatives. At a frequency of 32MHz, Microcontroller can operate efficiently. Using YES PWM channels, the device works. Some of these features include ITS ALSO AVAILABLE WITH 16-CH 10-BIT, for example, as one example.
PIC24FJ256GA606T-I/PT Features
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
PIC24FJ256GA606T-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ256GA606T-I/PT Microcontroller applications.
  • Fabric
  • Pacemakers
  • Toys
  • Current meter
  • Laptops
  • Smoke alarms
  • Dryers
  • Glucose monitoring systems
  • Calculator
  • Industrial instrumentation devices
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ256GA606T-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ITS ALSO AVAILABLE WITH 16-CH 10-BIT
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ256GA606
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G64
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    256kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    53
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V