  • PIC24FJ128GC006T-I/PT
PIC24FJ128GC006T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ128GC006T-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC24FJ128GC006T-I/PT
Package:
64-TQFP
Description:
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ128GC006 64 Pin 16MHz 3.3V 64-TQFP
Quantity:
In Stock : 10759
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ128GC006T-I/PT
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    64
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    16MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ128GC006
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, SPI, UART
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    53
  • Speed
    32 MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Supply Current-Max
    7.6mA
  • Data Converter
    A/D 29x12b, 2x16b; D/A 2x10b
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    5
  • ROM (words)
    32768
  • CPU Family
    PIC
  • Length
    12mm