  • PIC24FJ128GB204-E/ML
PIC24FJ128GB204-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ128GB204-E/ML
HK JDW NO:
536-PIC24FJ128GB204-E/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
128KB 43K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24FJ128GB204 32MHz 44-VQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ128GB204-E/ML Overview
There is a 44-VQFN Exposed Pad package available. The MCU has 34 I/O ports. Surface Mount is the mounting type of the Microcontroller that is attached to the panel. Microcontroller is based on the 16-Bit core architecture. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. There is a temperature range of -40°C~125°C TA for this Microcontroller. PIC® XLP™ 24F-series components are electrical components. Microcontroller has abundant program memory size of 128KB 43K x 24. There's a PIC Core Processor inside. During the manufacturing process, 44 terminations were applied to the IC chip. The part works on a 16-bit basis. There is 128kB memory size assigned to the part. The base part number PIC24FJ128GB204 provides alternatives. Using a 32MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. There is an embedded the PIC CPU family inside the device, which makes it a powerful device.
PIC24FJ128GB204-E/ML Features
44-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24FJ128GB204-E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ128GB204-E/ML Microcontroller applications.
  • Kindle
  • Microwave ovens
  • Volt meter
  • Torpedo guidance
  • Automatic control
  • Auto-breaking system
  • Computers
  • Mice
  • Calculator
  • Communication
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ128GB204-E/ML
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ128GB204
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N44
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    34
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 43K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Supply Current-Max
    7.6mA