  • PIC24FJ1024GB610-I/BG
PIC24FJ1024GB610-I/BG
advertisement
Manufacturer No:
PIC24FJ1024GB610-I/BG
HK JDW NO:
536-PIC24FJ1024GB610-I/BG
Package:
121-TFBGA
Description:
1MB 341.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® 24F Series PIC24FJ1024GB610 32MHz 3.3V 121-TFBGA
Purchasing and Inquiry
PIC24FJ1024GB610-I/BG Overview
There is a 121-TFBGA package available. There are 85 I/Os on the Microcontroller. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. Microcontroller runs in PIC® 24F Series. There is 1MB 341.5K x 24 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. This device falls under the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. 121 is the number of terminations on the IC chip that are present. Microcontroller comes with 16 bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. Currently, MCU chip has YES DMA channels. 1MB memory size belongs to the part. There are a number of alternatives to the base part number PIC24FJ1024GB610 that you can find. MCU's frequency is 32MHz. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. In addition to these features, there are a number of other ones, such as this one: ITS ALSO AVAILABLE WITH 24-CH 10-BIT.
PIC24FJ1024GB610-I/BG Features
121-TFBGA package
Mounting type of Surface Mount
PIC24FJ1024GB610-I/BG Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24FJ1024GB610-I/BG Microcontroller applications.
  • Broadband technology
  • Information appliances
  • Industrial robot
  • Blenders
  • Wastewater treatment
  • Switches
  • Industrial instrumentation devices
  • Removable disks
  • Home appliances
  • Routers
Step5Bar-code shipping tag
PIC24FJ1024GB610-I/BG
  • Program Memory Size
    1MB 341.5K x 24
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 24x10/12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    YES
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Address Bus Width
    24
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Screening Level
    ISO/TS-16949
  • External Data Bus Width
    16
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    121-TFBGA
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    PIC® 24F
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    121
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    ITS ALSO AVAILABLE WITH 24-CH 10-BIT
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    PIC24FJ1024GB610
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B121
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    1MB
  • Number of I/O
    85
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V