  • PIC24F16KL402-I/MQ
PIC24F16KL402-I/MQ
advertisement
Manufacturer No:
PIC24F16KL402-I/MQ
HK JDW NO:
536-PIC24F16KL402-I/MQ
Package:
28-VFQFN Exposed Pad
Description:
16KB 5.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F16KL402 28 Pin 20MHz 3.3V 28-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
PIC24F16KL402-I/MQ Overview
The package is 28-VFQFN Exposed Pad-shaped. There are 24 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. There is a 16-Bit core at the core of this MCU. This Microcontroller's program memory type is FLASH. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. The PIC® XLP™ 24F series includes this electrical component. Having a size of 16KB 5.5K x 24, Microcontroller has a program memory of X bytes. The PIC Core Processor powers the device and is one of its key features. Devices of this type belong to the MICROCONTROLLER power supply/socket/peripheral ICs category. During the manufacture of the IC chip, there is a number 28 of terminations. A 16-bit operation is performed by this part. The MCU chip's supply output is 3.3V volts. Currently, MCU chip has NO DMA channels. There is 4kB memory size assigned to the part. You can find alternatives through the base part number PIC24F16KL402. Performing well when operated at frequency 20MHz can be achieved. In order for the device to work with the motor, it utilizes the PWM channel YES. The chip has 28 pins. The clock has 4 timers or counters on it. 28 pins are counted on this board. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. In addition, it comes with a AVR core architecture. In addition, there are several other features that can be found in the software, including ALSO OPERATES 1.8V AT 8MHZ.
PIC24F16KL402-I/MQ Features
28-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24F16KL402-I/MQ Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24F16KL402-I/MQ Microcontroller applications.
  • Answering machines
  • Blenders
  • Robotic prosthetic limbs
  • Current meter
  • Digital set-top boxes
  • Fax machines
  • Industrial robot
  • Glucose monitoring systems
  • Speed meter
  • Electronic jamming systems
Step5Bar-code shipping tag
PIC24F16KL402-I/MQ
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    28-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    28
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES 1.8V AT 8MHZ
  • Terminal Position
    QUAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    PIC24F16KL402
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
    24
  • Speed
    32 MHz
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 5.5K x 24
  • Supply Current-Max
    12mA
  • Data Converter
    A/D 12x10b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    16b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Core Architecture
    AVR
    24
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm