  • PIC24F16KA302T-I/SS
PIC24F16KA302T-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC24F16KA302T-I/SS
HK JDW NO:
536-PIC24F16KA302T-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description:
16KB 5.5K x 24 FLASH PIC 16-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 24F Series PIC24F16KA302 28 Pin 32MHz 3.3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Purchasing and Inquiry
PIC24F16KA302T-I/SS Overview
This Microcontroller comes in a 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. 24 I/Os are available. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. Powered by the 16-Bit core, it offers a wide range of capabilities. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in this range are operated by this Microcontroller. An electrical component of this type belongs to the PIC® XLP™ 24F series. Microcontroller has abundant program memory size of 16KB 5.5K x 24. With a PIC Core processor, MCU is equipped with the latest technology available. ICs for MICROCONTROLLER uPs/uCs/peripheral parts. The MCU has a number of 28 terminals. The part works on a 16-bit basis. The component always operates in 3.3V supply voltage. DMA channels number NO. This MCU is implemented with 16kB memory. PIC24F16KA302 serves as a base part number to find alternatives. Performing well when operated at frequency 32MHz can be achieved. This MCU Chip uses YES PWM channels to operate. In this chip, 28 pins can be accessed. A total of 5 timers/counters are included in the package. It has 28 pins in total. A total of 23 programmable I/Os are available on this board. 3 external interrupts are included in the eletrical part.
PIC24F16KA302T-I/SS Features
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC24F16KA302T-I/SS Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC24F16KA302T-I/SS Microcontroller applications.
  • Set-top boxes
  • Ipad
  • Switches
  • Washing machines
  • Petrochemical
  • Fabric
  • Light sensing & controlling devices
  • Industrial instrumentation devices
  • Information appliances
  • DCS control intelligent sensor
Step5Bar-code shipping tag
PIC24F16KA302T-I/SS
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 24F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC24F16KA302
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    16KB 5.5K x 24
  • Supply Current-Max
    18mA
  • Data Converter
    A/D 13x12b
  • Watchdog Timer
    NO
  • Data Bus Width
    16b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
    24
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    TS-16949
  • Number of Programmable I/O
    23
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    2048
  • Number of External Interrupts
    3
  • On Chip Data RAM Width
    16
  • Time-Min
    SECONDS
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    10.2mm