  • PIC18LF6585-I/PT
PIC18LF6585-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF6585-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC18LF6585-I/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
PIC18LF6585-I/PT
Description:
48KB 24K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18LF6585 64 Pin 40MHz 5V 64-TQFP
Purchasing and Inquiry
PIC18LF6585-I/PT Overview
In a 64-TQFP package, the MCU is available. In total, it has 52 inputs and outputs. Device mounting type Surface Mount is the type of mounting that the Microcontroller uses. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of memory that the program uses is FLASH. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. PIC® 18F-series components are electrical components. Microcontroller has abundant program memory size of 48KB 24K x 16. A PIC Core processor is used to power the device. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. This chip has a total of 64 terminations on MCU chip. The part works on a 8-bit basis. An output voltage of 5V volts is available for this Microcontroller chip. MCU chip has NO DMA channels. This IC part has a memory size of 48kB. Alternatives can be found by looking at the base part number PIC18LF6585. Using a 40MHz frequency, this electronic part can perform efficiently. Devices work in YES PWM channels. Chips have 64 pins. Using the timer/counter system, it has 5 timers/counters. It counts 64 pins. The PIC CPU family is embedded in the device, so it can handle a wide range of operations. Among the eight programmable I/O sections, there are many different ways in which it can be programmed. To name a few, there are additional features like OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ.
PIC18LF6585-I/PT Features
64-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18LF6585-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18LF6585-I/PT Microcontroller applications.
  • Robots
  • Aerospace navigation systems
  • DCS control intelligent sensor
  • Routers
  • Blood pressure monitors
  • Nintendo
  • DDC control
  • Fire alarms
  • Missile control
  • Paper shredders
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF6585-I/PT
    Select All
  • Data Bus Width
    8b
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Number of Programmable I/O
    53
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18LF6585
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.2V
  • Interface
    CAN, I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    48kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    52
  • RAM Size
    3.25K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~5.5V