  • PIC18LF46K40T-I/ML
PIC18LF46K40T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18LF46K40T-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18LF46K40T-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Description:
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18LF46K40 3.3V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3616
Step5Bar-code shipping tag
PIC18LF46K40T-I/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Additional Feature
    IT ALSO OPERATES AT 2.5V MIN AT 32 MHZ AND 1.8V MIN AT 16 MHZ
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PIC18LF46K40
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N44
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    64MHz
  • RAM Size
    3.6K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 35x10b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Screening Level
    TS 16949
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    32768
  • Number of Timers
    9
  • Number of External Interrupts
    3
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm