  • PIC18F87K22T-I/PT
PIC18F87K22T-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F87K22T-I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F87K22T-I/PT
Package:
80-TQFP
Datasheet:
PIC18F87K22T-I/PT
Description:
128KB 64K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F87K22 80 Pin 64MHz 3.3V 80-TQFP
Quantity:
In Stock : 5600
Purchasing and Inquiry
PIC18F87K22T-I/PT Overview
The package is 80-TQFP-shaped. 69 I/Os are available. There is a mounting type Surface Mount associated with this Microcontroller. A 8-Bit core is used in order to power the IC chip. There is a type of program memory called FLASH in the Microcontroller. Temperatures within -40°C~85°C TA range are measured by this Microcontroller. A PIC® XLP™ 18K series electrical component is used in this application. There is 128KB 64K x 16 bytes of program memory in MCU, which corresponds to the size of the program. A PIC Core processor is used to power the device. This is a MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral IC. IC Chip 80 has 80 terminations. Microcontroller comes with 32 bit size. This Microcontroller chip is powered by 3.3V volts. There are NO DMA channels on this Microcontroller chip. There is 128kB memory size assigned to the part. The base part number PIC18F87K22 can be used to find alternatives. Performing well when operated at frequency 64MHz can be achieved. The device works in YES PWM channels. Located on the chip are 80 pins. A total of 11 timers/counters are included in the package. A total of 80 pins are present. There are several CPUs that are embedded in the device, including the the PIC CPU. To name a few, there are additional features like ALSO OPERATES WITH 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ. The device has a total of 24 ADC channels in total. In this device, there's an 2-channel PWM controller.
PIC18F87K22T-I/PT Features
80-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F87K22T-I/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F87K22T-I/PT Microcontroller applications.
  • Video and voice processing
  • Digital cameras
  • Binding machines
  • Routers
  • Answering machines
  • Washing machine
  • Entertainment products
  • Automatic control
  • Mobile computers
  • Televisions
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F87K22T-I/PT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    12mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-TQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES WITH 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 4 MHZ
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    64MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F87K22
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    69
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 64K x 16
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 24x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    11
  • ROM (words)
    65536
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • CPU Family
    PIC
  • Number of ADC Channels
    24
  • Number of I2C Channels
    2
  • Height
    1.05mm
  • Length
    12mm