  • PIC18F47K42-I/PT
PIC18F47K42-I/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F47K42-I/PT
HK JDW NO:
536-PIC18F47K42-I/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC18F47K42-I/PT
Description:
128KB 64K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18K Series PIC18F47K42 3V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 4412
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F47K42-I/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PIC® XLP™ 18K
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PIC18F47K42
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Number of I/O
    36
  • Speed
    64MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 64K x 16
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    18mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 35x12b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    8192
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of Timers
    7
  • Number of External Interrupts
    3
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Number of DMA Channels
    2
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm