  • PIC18F4620T-I/ML
PIC18F4620T-I/ML
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F4620T-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F4620T-I/ML
Package:
44-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
PIC18F4620T-I/ML
Description:
64KB 32K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F4620 44 Pin 40MHz 5V 44-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7260
Purchasing and Inquiry
PIC18F4620T-I/ML Overview
The package is in 44-VQFN Exposed Pad format. This Microcontroller has 36 I/Os. In the case of the IC chip, the type of mounting is Surface Mount. Powered by the 8-Bit core, it offers a wide range of capabilities. This program has a type of memory called FLASH for this MCU's program memory. Temperatures in the range of -40°C~85°C TA are operated by this Microcontroller. PIC® 18F series components belong to this electrical component. Having a size of 64KB 32K x 16, Microcontroller has a program memory of X bytes. A PIC Core Processor is at the core of this Microcontroller. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. Microcontroller is known that the chip has 44 terminations in total. Microcontroller comes with 8 bit size. There is a 5V volt supply output on the chip. A total of NO DMA channels are available on MCU chip. 64kB is the size of the memory in the IC part. There are a number of alternatives to the base part number PIC18F4620 that you can find. MCU's frequency is 40MHz. There are YES PWM channels on the device. It is possible to access the 44 pins on the chip. Using the timer/counter system, it has 4 timers/counters. It consists of 44 pins. The device is powered by the the PIC CPU family that is embedded in it.
PIC18F4620T-I/ML Features
44-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F4620T-I/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F4620T-I/ML Microcontroller applications.
  • PDAs, game consoles
  • DCS control intelligent sensor
  • Home appliances
  • Laptops
  • Electrocardiogram (EKG)
  • Gas monitoring systems
  • Aerospace navigation systems
  • Tape drives
  • Playstation
  • Robots
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F4620T-I/ML
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F4620
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    3.8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 32K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 13x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • ROM (words)
    32768
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm