  • PIC18F4331-E/PT
PIC18F4331-E/PT
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F4331-E/PT
HK JDW NO:
536-PIC18F4331-E/PT
Package:
44-TQFP
Datasheet:
PIC18F4331-E/PT
Description:
8KB 4K x 16 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® 18F Series PIC18F4331 44 Pin 40MHz 5V 44-TQFP
Quantity:
In Stock : 6165
Purchasing and Inquiry
PIC18F4331-E/PT Overview
This Microcontroller comes in a 44-TQFP package. The board has 36 I/Os. The Microcontroller has a mounting type of Surface Mount, which indicates that it is mounted conveniently. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. The type of its program memory is FLASH. -40°C~125°C TA is the temperature range at which this Microcontroller operates. The PIC® 18F series is comprised of this electrical component. The size of the program memory of Microcontroller is 8KB 4K x 16. There's a PIC Core Processor inside. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 44 terminations on the IC chip, which means there are 44 terminations on the integrated circuit chip. As a result, this Microcontroller comes with a 8-bit size. This Microcontroller chip is powered by 5V volts. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. 8kB memory size belongs to the part. PIC18F4331 is the base part number that you can use to find alternatives. It exhibits good efficiency when it operates at a frequency of 40MHz and it is able to operate at a high frequency. The device works in YES PWM channels. On the chip, 44 pins are accessible. It has 4 timers/counters. It has 44 pins in total. The device is embedded with PIC CPU family.
PIC18F4331-E/PT Features
44-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
PIC18F4331-E/PT Applications
There are a lot of Microchip Technology PIC18F4331-E/PT Microcontroller applications.
  • Aerospace navigation systems
  • Refrigerators
  • Fire detection & safety devices
  • Blenders
  • Fax machines
  • Industrial instrumentation devices
  • Digital TVs
  • Scanners
  • Equipment control
  • Fax machines
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F4331-E/PT
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    PIC® 18F
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    PIC18F4331
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    I2C, SPI, SSP, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Number of I/O
    36
  • RAM Size
    768 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.2V~5.5V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    8KB 4K x 16
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    15mA
  • Data Converter
    A/D 9x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    40 μs
    NO
  • Data Bus Width
    8b
    NO
  • Number of Timers/Counters
    4
  • EEPROM Size
    256 x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • CPU Family
    PIC
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm