  • PIC18F27Q10-I/SS
PIC18F27Q10-I/SS
advertisement
Manufacturer No:
PIC18F27Q10-I/SS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-PIC18F27Q10-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
PIC18F27Q10-I/SS
Description:
128KB 128K x 8 FLASH PIC 8-Bit Microcontroller PIC® XLP™ 18Q Series 3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 8355
Step5Bar-code shipping tag
PIC18F27Q10-I/SS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PIC® XLP™ 18Q
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    28
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • Speed
    64MHz
  • RAM Size
    3.53K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    PIC
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    64MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    5.8mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 24x10b; D/A 1x5b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    65536
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    16
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
    3615
  • RAM (bytes)
  • Number of Serial I/Os
    2
  • Number of Timers
    7
  • Number of External Interrupts
    3
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Length
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Width
    5.3mm